top of page

Історія ліцею

32.jpg

   Міста, як і люди, мають своє неповторне обличчя, свій характер, своє життя, свою історію. Таким є і місто Красилів на Хмельниччині, де в чудовому парку стоїть Красилівський професійний ліцей, приміщення якого колись було величним маєтком  Миколая Сапєги, власника Красилова.

31.jpg

Миколай Сапєга (1779-1843) 

   Палац Миколай Сапєга закінчив будувати на початку 19 ст. (у перше десятиліття 19 ст.).

   Беззаперечним фактом залишається й те, що під палацом, ще за Миколая Сапєги було споруджено підземний хід, який вів аж до римо-католицького костелу. На кінець ХIХ ст. новим власником виявився дуже багатий польський поміщик Емерик Северинович Маньковський (1826-1913). Емерик (старший) Маньковський передав красилівську маєтність сину, Емерику, який одружився з Марією Ярошинською. 

   Революція і громадянська війна наклали темний відбиток на садибу Маньковських. Жителі містечка ласо позирали у бік колишнього панського маєтку, прикидаючи, чим саме там можна поживитися. Маєток було пограбовано,а доля Марії Маньковської, дворянки з великим серцем і доброю душею, що опікувалась дитячими будинками,стала драматичною.

   

33.jpg

   За однією з версій пані Маньковську розстріляли більшовики в 1919 році. Існує також версія, що Марія

Маньковська все ж врятувалася від небезпеки, завчасно виїхавши в Польщу. Але всі ці версії й надалі залишаються нерозгаданою таємницею останніх днів цієї величної жінки, яка залишила в памяті нашого містечка та краю світлий слід.

Марія (Ярошинська) Маньковська

bottom of page